Průvodce pro rodiče a žáky

Jak probíhají přijímací zkoušky na gymnázia a na co se připravit?

Jak probíhá jednotná přijímací zkouška na gymnázium v roce 2025?

Jednotné testy pro všechny maturitní obory (kromě těch s talentovkami) organizuje Cermat. Zkouška má dvě části – test z matematiky a test z českého jazyka a literatury. Na matematiku budete mít 70 minut, na češtinu 60 minut. Nejprve vás čeká matematika, po ní následuje hodinová pauza a pak test z češtiny.

Jak zvládnout přijímačky z matematiky co nejlépe?

Příklady nemusíte řešit od prvního po poslední. Začínejte vždy s tím, kde si jste na 100 % jistí řešením. Pokračujte s příklady, kde víte, jak úlohu řešit, ale nemáte u něj úplnou jistotu. Až na konec si nechte čas na přemýšlení nad úlohami, které nevíte, jak řešit,” radí Mgr. Tomáš Vitásek, který na Futuru učí matematiku. Upozorňuje také na to, že body za špatné odpovědi se tentokrát neodčítají, takže je dobré zapsat výsledek i tehdy, pokud si nejste stoprocentně jistí jeho správností. „Nechte si ale dost času na to, abyste si příklady zkontrolovali a zapsali výsledky do záznamového archu,” dodává.

Jak zvládnout přijímačky na střední z češtiny?

Učitelka češtiny na Gymnáziu Futurum Mgr. Jana Janoušková radí: Podtrhávejte důležité části textu, zvýrazňujte klíčová slova a vždy si pečlivě přečtěte zadání.“ Doporučuje také postupovat od jednodušších úloh k těm náročnějším. „Přesně jako Komenský – abyste se neztratili v labyrintu úkolů,“ dodává s úsměvem. Jana zároveň povzbuzuje všechny uchazeče, aby se nebáli, soustředili se a našli si něco, co je bude během zkoušky motivovat. „Držím vám palce a těším se na vás na Futuru!“

Jak zvládnout stres před přijímačkami na střední školy?

Přijímací zkoušky jsou náročné období, a proto je důležité myslet nejen na učení, ale i na svůj psychický i fyzický stav. Stres je přirozenou součástí přípravy, ale dá se s ním pracovat. Tipy, jak na to, přináší Kateřina Apeltauerová, pracovnice poradenského centra Gymnázia Futurum.

📌 Naplánuj si realistické úkoly

Místo toho, abys měl/a pocit, že musíš zvládnout všechno najednou, si úkoly rozvrhni tak, aby byly reálně splnitelné. Když něco dokončíš, pochval se nebo se odměň něčím, co máš rád/a. I malá motivace pomůže udržet pozitivní přístup.

📌 Nezapomínej na pravidelné pauzy

Soustředění funguje nejlépe, když se střídá práce a odpočinek. „Doporučuji metodu 20 minut učení + 5 minut pauzy, nebo 30 minut učení + 10 minut pauzy. Pomůže také vyvětrat místnost nebo se krátce projít.”

📌 Dostatek spánku je základ

Pokud se učíš dlouho do noci, tvůj mozek si informace hůře zapamatuje. Dopřej si alespoň 8 hodin spánku denně, aby se tvé tělo i mysl mohly regenerovat.

📌 Udělej si příjemné prostředí

Uspořádej si pracovní prostor tak, aby ti vyhovoval – uklizený stůl, příjemné světlo, dostatek čerstvého vzduchu. Nepřeháněj to s kávou a energy drinky, raději sáhni po ovoci nebo lehké svačině. 

📌 Vyzkoušej relaxační techniky

Krátké dechové cvičení nebo vizualizace tě pomohou uklidnit. Můžeš zkusit: 

  • Dýchání do čtverce – pomalu se nadechni na 4 doby, zadrž dech na 4 doby, vydechni na 4 doby a znovu zadrž na 4 doby. 
  • Progresivní svalovou relaxaci – postupně napínej a uvolňuj jednotlivé části těla. 
  • Procházku na čerstvém vzduchu bez sluchátek – příroda pomáhá odbourávat stres. 

📌 Pokud se necítíš dobře, neboj se požádat o pomoc

„Nemusíš na to být sám/sama! Sdílej své obavy s rodiči, učiteli, kamarády nebo školním psychologem,“ doporučuje Apeltauerová. 

 Pomoc nabízí i tyto organizace: 
📞 Linka důvěry: 116 111, +420 241 484 149, +420 777 715 215 
💬 Chatová podpora: 
➡️ Děti v krizi 
➡️ Elinka – chatová poradna 
➡️ Linka psychické pomoci 
📱 Aplikace Nepanikař – pomůže s úzkostí a stresem 

Nezapomeň – není důležité být dokonalý, ale dát do toho to nejlepší, co můžeš. Držíme palce! 

Jak hodnotíme uchazeče na Gymnáziu Futurum?

Přijímací řízení se skládá ze tří hlavních částí: 

✅ Jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a matematiky – tvoří 60 % celkového hodnocení.

✅ Ústní pohovor

Chceme poznat vaše zájmy, motivaci ke studiu i komunikační schopnosti. „Nejde o formální test, ale o přirozený rozhovor. Zajímá nás, jak uchazeči vystupují, jak umí vyjádřit své myšlenky a proč si vybrali právě naši školu,“ vysvětluje PhDr. Matouš Jindra, Ph.D., ředitel Gymnázia Futurum. 

✅ Porozumění a interpretace textu

Uchazeči dostanou krátký text s morálním nebo společenským dilematem a jejich úkolem bude o něm diskutovat. Nejde o znalosti, ale o schopnost číst s porozuměním, přemýšlet a argumentovat. 

🔹 Tip: Představení sebe sama si můžete natrénovat! Sepište si hlavní body, zkuste si pohovor před zrcadlem nebo se natočte. Pomůže vám to získat jistotu a snížit stres. 

🔹 Další plusové body: Pokud jste se účastnili soutěží nebo máte jazykové certifikáty, určitě se s nimi pochlubte. Mohou vám pomoci při celkovém hodnocení. 

📌 Vzorový text k pohovoru najdete zde. 

Co dělat, když onemocníte?

Pokud se ze zdravotních důvodů nemůžete dostavit na přijímací zkoušky, je potřeba písemně informovat ředitele nebo ředitelku školy, kam jste podali přihlášku. Pokud škola vaši omluvu přijme, budete mít možnost složit zkoušku v náhradním termínu. 

Co následuje po zkoušce?

Výsledky jednotných přijímacích zkoušek se započítávají do celkového hodnocení spolu s dalšími kritérii, jako je školní prospěch nebo případný pohovor.

Jednotné testy tvoří 60 % celkového hodnocení, zatímco zbylých 40 % připadá na školní část přijímacího řízení. 

Podrobná kritéria pro přijetí na obor Gymnázium najdete zde. 

🍀 Držíme vám palce! 
Tým Gymnázia Futurum 

Ještě pořád váháte?

Na Gymnáziu Futurum víme, že výběr střední školy či gymnázia je důležitým milníkem v životě vašich dětí. Jsme stále k dispozici pro individuální konzultace a rádi vám pomůžeme, abyste se rozhodli s jistotou a vědomím, že vybíráte školu, která vám bude nejvíce vyhovovat. 

Chcete s námi přihlášky nebo průběh přijímacích zkoušek probrat osobně? Ozvěte se! 

Přejeme hodně štěstí při výběru školy i úspěšném průběhu přijímacího řízení!

Zaujala vás možnost studia na Gymnáziu Futurum?

Zanechte nám na sebe kontakt a my vás budeme informovat o všech důležitých termínech a novinkách.

    Odesláním formuláře souhlasím se shromažďováním, uchováním a zpracováním osobních údajů.